Memoriał Edycja 2009

V Memoriał Jacka Zglinickiego w piłce ręcznej już za nami. W tegorocznym turnieju juniorów młodszych (roczniki 93-94) uczestniczyło 10 zespołów (o dwa więcej niż rok wcześniej), które rywalizowały na dwóch halach: obiekcie Uniwersytetu Warszawskiego przy ul. Banacha 2 A (Grupa A) oraz na hali  „Koło" przy ul. Obozowej 60 (Grupa B). V edycję Memoriału uświetniły trzy warte odnotowania wydarzenia: sobotni mecz AZS Uniwersytet Warszawski z AZS AWF Warszawa (to niezwykle emocjonujące spotkanie zakończyło się remisem), niedzielny mecz oldboyów Warszawianki z Rokis Radzymin (wyraźne zwycięstwo doświadczonych wyjadaczy), który poprowadził arbiter klasy międzynarodowej i wielokrotny uczestnik IO i MŚ oraz ME - Mirosław Baum, a także występy zespołu tanecznego z Siedlec. Emocji nie zabrakło także w potyczkach juniorskich drużyn z całej Polski.
Przebieg rywalizacji

Miejsca 1-4

W tegorocznym, jubileuszowym turnieju - podobnie jak w pierwszej edycji - triumfował zespół Agrykoli I, który w finale pokonał bez większych problemów siódemkę ASPR Zawadzkie (24-15). Warszawiacy imponowali spokojem i ułożoną grą w ataku oraz niezwykle skuteczną obroną (w całym turnieju stracili zaledwie 65 bramki, najmniej spośród wszystkich zespołów), przez którą jedynie z rzadka przedzierali się rywale. Wynik spotkania właściwie rozstrzygnął się do przerwy, na którą drużyna stołeczna zeszła z sześciobramkową zaliczką (12:6). W jej szeregach wyróżniał się leworęczny rozgrywający Marcin Szybiński (nr 6), który został uznany za najlepszego zawodnika całego turnieju. Ambitny zespół ASPR-u sprawiał wrażenie wyczerpanego po ciężkim, emocjonującym i - co najważniejsze - stojącym na dobrym poziomie meczu półfinałowym z Wisłą Płock I. Losy tego spotkania ważyły się niemal do ostatniego gwizdka. Obie drużyny przez 40 minut toczyły równą  walkę. Wśród Płocczan dobrze spisywał się bramkarz Cezary Marciniak (nr 16), który  obronił dwa rzuty karne. Był też bardzo blisko odbicia tego najważniejszego, na 30 sekund przed końcem spotkania, jednak piłka po rzucie najlepszego snajpera V Memoriału, grającego z nr 15 (Mateusz Albingier), wpadła po rękach płockiego bramkarza do siatki. W ostatnich sekundach Wisła Płock próbowała za wszelką cenę wyrównać stan meczu. Wynik 26-25 dla ASPR-u już się jednak nie zmienił. Pojedynek kosztował waleczną drużynę z opolskiego tyle sił, że w meczu finałowym stanowili oni jedynie tło dla świetnie dysponowanej Agrykoli, prowadzonej pewną ręką przez trenera Roberta Bliszczyka. W meczu o trzecie miejsce, Wiślacy - mimo słabszego początku (do przerwy przegrywali 8:10) - pokonali ostatecznie zespół z Głogowa. Końcowy wynik 21:15 dla Wisły nie do końca jednak oddaje zacięty przebieg zawodów.

Miejsca 5-10

W dolnej drabince walkę o 5 miejsce stoczyły drużyny Wisły Płock II i Juranda Ciechanów. W bezpośrednim pojedynku (zaliczonym z gier grupowych) padł remis 13:13, jednak w niedzielę Wiślacy zdołali pewnie pokonać Agrykolę II Warszawa, z którą Jurand zanotował kolejny remis (13:13). Dalsze miejsca zajęły Azoty Puławy (VII) oraz Agrykola II Warszawa (VIII). Stawkę zamykały dwie mazowieckie drużyny: poważnie osłabiona osobowo Wilanowia Warszawa oraz debiutujący w Memoriale MUKS Piaski Legionowo. Zawodnicy MUKS-u pokazali, że potrafią walczyć do końca, bez względu na wynik. W meczu z Wilanowią stawiali twardy opór bardziej utytułowanemu rywalowi, by nieco pechowo przegrać w ostatnich sekundach 15:16. Należą im się jednak wielkie brawa za wytrwałość i determinację.

Pojedynki grupowe:

Rozgrywki w grupie A toczyły się pod dyktando dwóch zespołów: Agrykoli I Warszawa i ASPR Zawadzkie. Ozdobą tej części turnieju było starcie tych dwóch drużyn. Do przerwy na tablicy widniał wynik 6:5 dla Warszawiaków, co najlepiej świadczy o zaciętości spotkania. W drugiej odsłonie, na parkiecie przeważał już zespół stołeczny wygrywając cały mecz czterema bramkami (14:10). Pozostałe drużyny (Jurand Ciechanów, Wilanowia Warszawa i Wisła Płock II) zanadto odbiegały poziomem umiejętności od liderów, by móc nawiązać z nimi równorzędną walkę.

Rywalizację w grupie B (spotkania rozgrywane na hali na ul. Obozowej) wygrał zespół Wisły Płock I, który rozgromił wszystkich rywali. Na drugim miejscu uplasowała się drużyna Chrobrego Głogów. Trzeba jednak podkreślić, że miała ona za sobą długą, nocną podróż autokarem do Warszawy i nie była w stanie zademonstrować pełnego wachlarza swoich umiejętności.

Ostateczna klasyfikacja turnieju:

  1. Agrykola Warszawa I
  2. ASPR Zawadzkie
  3. Wisła Płock I
  4. Chrobry Głogów
  5. Wisła Płock II
  6. Jurand Ciechanów
  7. Azoty Puławy
  8. Agrykola II Warszawa
  9. Wilanowia
  10. MUKS Piaski Legionowo

Nagrody indywidualne:

Najlepszy strzelec - Mateusz Albingier ASPR Zawadzkie
Najlepszy zawodnik - Marcin Szybiński Agrykola Warszawa I
Najlepszy bramkarz - Cezary Marciniak Wisła Płock I

Nagrody specjalne, co stało się już naszą tradycją, dostali zawodnicy grający z numerem „5" w swoich zespołach. Wyróżniony został też najmłodszy uczestnik zawodów - piłkarz ręczny drużyny z Ciechanowa.

Nagrody drużynowe:

Specjalne nagrody otrzymały zespoły, które brały udział we wszystkich edycjach Memoriału (Agrykola Warszawa i Azoty Puławy) oraz drużyna Chrobrego Głogów, który miał najdalej do Warszawy.

Nagrody indywidualne i drużynowe ufundowali sponsorzy naszego turnieju i członkowie Stowarzyszenia. Dziękujemy.

Podziękowania należą się też wszystkim uczestnikom: za determinację, wytrwałość i ducha walki, której nie brakowało. Mamy nadzieję, że uczestnicy wywieźli ze stolicy miłe wspomnienia, zaś wysiłek sportowy włożony w turniej zaowocuje sukcesami w kolejnych zawodach.

Zapraszamy do obejrzenia galerii naszego turnieju Galeria 2009.

Rozstajemy się z nadzieją na kolejne spotkanie za rok.

Organizatorzy