Archiwum‎ > ‎Edycja 2012‎ > ‎

Agrykola po raz trzeci!

opublikowane: 11 lis 2012, 10:27 przez Mac Zglin   [ zaktualizowane 10 lis 2013, 23:37 przez Stowarzyszenie Jacka Zglinickiego ]
VIII Memoriał Jacka Zglinickiego
Komunikat końcowy

Młodzi piłkarze ręczni Agrykoli triumfatorami VIII Memoriału Jacka Zglinickiego. Po niezwykle zaciętym pojedynku, warszawiacy pokonali zespół Czarnych Regimin 19:18. Pierwsza połowa spotkania nie zapowiadała końcowego sukcesu. Agrykola przeplatała udane akcje prostymi stratami, seryjnie popełnianymi błędami oraz niecelnymi rzutami (także z siedmiu metrów), co ich rywale skrzętnie wykorzystywali, stopniowo powiększając przewagę. Gdyby nie udane interwencje Miłosza Parszewskiego (obroniony rzut karny), losy spotkania mogły się rozstrzygnąć już w pierwszej połowie. Po dwudziestu minutach na tablicy widniał wynik 12:8 dla przyjezdnych. Początek drugiej odsłony również nie wróżył „przebudzenia” warszawiaków. Czarni zwiększyli przewagę do pięciu bramek, a w ataku i w obronie szalał król strzelców całego turnieju - Patryk Dębiec. To jednak jego chybiony kontratak dał nadzieję zawodnikom i sympatykom Agrykoli.

Stołeczny zespół zaczął mozolnie odrabiać straty, a w szeregi rywali wkradła się nerwowość. Gra zdecydowanie się zaostrzyła, do czego przyczynili się również sędziowie, podejmując kilka kontrowersyjnych decyzji. Trzykrotnie ukarany karą dwóch minut zawodnik Regimina musiał oglądać końcówkę spotkania z trybun. Tymczasem warszawianie złapali wiatr w żagle. W ataku dużo skuteczniej niż w pierwszej połowie grał lewy rozgrywający stołecznych Dawid Smółka (wybrany najlepszym zawodnikiem turnieju), z lewego skrzydła i z linii siedmiu metrów nie mylił się świetnie dysponowany Rafał Pawlik, strefę Czarnych rozrywał raz po raz ambitnie grający środkowy Piotr Kacperski. W rezultacie na cztery minuty przed końcem spotkania piłkarze ze stolicy wypracowali sobie bezpieczną trzybramkową przewagę. Ambitnie grający Czarni, zdołali jedynie zmniejszyć rozmiar porażki do jednego trafienia. Wynik końcowy - 19:18 dla Agrykoli. Tym samym stołeczny zespół po raz trzeci wygrał Memoriał Jacka Zglinickiego.
W meczu o miejsce III spotkały się zespoły SKF Wisły Płock II oraz Reprezentacji Dolnego Śląska. Lepsi okazali się płocczanie, którzy pokazali szybką, zespołową piłkę ręczną, wypracowując sobie do przerwy dwubramkowe prowadzenie (12:10). W drugiej połowie podwoili przewagę, wygrywając ostatecznie całe spotkanie 22:18. Rezultaty wszystkich pozostałych spotkań zamieszczamy pod komunikatem.

Nagrody indywidualne otrzymali następujący zawodnicy:

Najlepszy Zawodnik Turnieju – Dawid Smółka (Agrykola Warszawa I)
Najlepszy Bramkarz Turnieju – Miłosz Parszewski (Agrykola Warszawa I)
Król Strzelców Turnieju – Patryk Dębiec (Czarni Regimin)
Najlepszy Rozgrywający Turnieju – Adrian Turkowski (SKF Wisła Płock II)

VIII Memoriał Jacka Zglinickiego był jednym z najbardziej zaciętych w dotychczasowej historii turnieju. Sześć pierwszych zespołów prezentowało bardzo wyrównany poziom, a o zwycięstwach bądź porażkach decydowały pojedyncze bramki. Dość powiedzieć, że w meczu półfinałowym między Czarnymi Regimin a Wisłą Płock II po raz pierwszy doszło do dogrywki, w której górą byli Czarni. Należy podkreślić, że zawodnicy grali ambitnie i twardo, ale na ogół bez uciekania się do brutalnych fauli.

Mamy nadzieję, że warszawski turniej przysporzył zawodnikom wielu sportowych wrażeń i emocji oraz przyczyni się do dalszego podnoszenia ich umiejętności. Chętnych do udziału w następnych edycjach Memoriału, już teraz serdecznie zapraszamy.

Korzystając z okazji, pragniemy raz jeszcze gorąco podziękować za wsparcie przy organizacji turnieju Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Mazowieckiego, Urzędowi m. st. Warszawy, Polskiemu Związkowi Piłki Ręcznej, jak również sponsorom: Romanowi Ratyńskiemu (firma ApartSPORT) , Wiesławowi Szulimowi, Marcinowi Bieleckiemu, Sławomirowi Monikowskiemu z rodziną (fundatorom nagrody im. Stefana Monikowskiego dla Najlepszego Zawodnika VIII Memoriału), Maciejowi Sitnikowi, Marii i Mariuszowi Dziopakom (SD Galeria) oraz firmie Hummel Polska, Zepter Polska i restauracji  Banja Luka.